Member Login
Toggle navigation
Home
Rotary 5360
Leadership
Leadership Opportunities
Awards & Recognition
Documents
Documents
Download Files
Strategic Planning
Branding & Logos
Service
Volunteer Screening
End Polio Now
Friendship Exchange
Indigenous Committee
Learning & Development
Projects & Partners
The Rotary Foundation
Grants
District Grants Subcommitte
Apply for a District Grant
Apply for a Peace Fellowship
Apply for a Global Scholarship
Youth
Youth Programs
ACFW - Adventures in Career & Financial Wellness
NGSE - New Generations Service Exchange
RAYEC - Rotary Alberta Youth Entrepreneurship Camp
RYE - Rotary Youth Exchange
RYLA - Rotary Youth Leadership Awards
RYPEN - Rotary Youth Program of ENrichment
Events
Area Calendar
Speakers Bureau
Insurance
Parade Float
Conference - May 4-5, 2024, Drumheller
Convention - May 25-29, 2024 Singapore
International Calendar
BTRB Blog
Contact
Find a Club
Become a Member
Club Directory
Clubs Map
eClub
Annual Club Events
International Club Locator
Neighbour Districts
5010
5020
5040
5050
5060
5080
5370
5390
5550
District Organization Chart with Photos
Switch to List View
<< Previous Year
Current Year: 2019-2020
Next Year >>
District Governor
Christine Rendell
District Governor
Calgary East
District Executives
Dan Doherty
Past District Governor
Calgary West
Mary Turner
District Governor Elect
Olds
Martin Parnell
District Governor Nominee
Cochrane
Steve Leavitt
District Governor Nominee Designate
Raymond
Jim Davis
Treasurer
Calgary Heritage Park
Phil Pattison
Secretary
Red Deer
Rick Grass
Director at Large
Airdrie
Sharon Price
Director at Large
Kindersley
Geri Hecker
Director at Large
Lethbridge
Linda Morris
Director at Large
Calgary Fish Creek
Justine Wild
Director at Large
Rotaract University of Calgary
Mohammed Idriss
Director at Large
Brooks
Charlene Bearden
District Support
Rotary 5360
District Officers and Directors
Grant MacEachern
Communications & Public Image Chair
Calgary Olympic
Hyder Hassan
Community Partnerships Chair
Calgary Fish Creek
Leslie Biles
District Conference Chair, Calgary 2020
Calgary Fish Creek
Sadia Khan
Diversity, Equity and Inclusion Committee Chair
Red Deer Urban Spirits
Anna-Maria Korell
Employment Partnership, Inclusion AB and The
Calgary East
Kurt Kowalchuk
Foundation, District Committee Chair
Calgary Downtown
Asha Paul
Foundation, Annual Fund, Endowment, Major Donation
Calgary Heritage Park
Margie Hansma
Foundation, Friendship Exchange Chair
Red Deer
Hank Popoff
Foundation, Grants Stewardship Chair
Calgary Chinook
Jamie Moorhouse
Foundation, Grants Subcommittee Chair
Calgary at Stampede Park
Craig Henderson
Foundation, Paul Harris Society Coordinator
Calgary Downtown
Marlene Doherty
Foundation, Polio Plus Coordinator
Calgary West
Marie Rickard
Foundation, Peace Fellow Chair
Calgary West
Hendrik Kraay
Foundation, Scholarship Chair
Calgary Olympic
Craig Henderson
Foundation, Vocational Training Team Lead
Calgary Downtown
Rick Istead
Learning & Development Chair
Calgary Fish Creek
Martin Harvey
Learning & Development, Strategic Planning Coord
Calgary Heritage Park
Neil Berg
Membership Committee Chair
Red Deer East
Cory Tretiak
Membership, New Club Development Chair
Calgary West
Martin Harvey
RI Council on Legislation Rep
Calgary Heritage Park
Anne Dale
RI Convention Promotion Chair, 2019
Calgary Chinook
Rick Istead
RI Director Nominating Committee Rep
Calgary Fish Creek
Sangeeta Sharma
RI Global Rewards Coordinator
Calgary East
Robin Couronne
Rotary Awards Coordinator
Calgary East
Wally Gardiner
Rotary Community Corps Coordinator
High River
Kent Fraser
Shelterbox Canada Chair
Calgary Fish Creek
Glenn Coulter
Waterton Glacier Int. Peace Park Assoc. Treasurer
Lethbridge East
Jane Audet
Youth Service Chair
Calgary East
Debby Crawford
Youth Service, Interact Regional Coordinator
Olds
Kim Derksen
Youth Service, Interact Regional Coordinator
Lethbridge Sunrise
Theresa Eisenbarth
Youth Service, Interact Regional Coordinator
Medicine Hat
Dorothea Schaab
Youth Service, Interact Regional Coordinator
Calgary at Stampede Park
Jane Audet
Youth Service, Katimavik Liaison
Calgary East
Christina Hassan
Youth Service, NGSE Chair
Calgary Fish Creek
John Lockhart
Youth Service, RAYEC Entrepreneurship Camp
Okotoks
Justine Wild
Rotaract Committee Chair
Rotaract University of Calgary
Khalid Keshavjee
Youth Service, RYLA Chair
Calgary Connect
Fran Hochhausen
Youth Service, RYE (LTEP/STEP) Chair
Calgary Heritage Park
Peter Imhof
Youth Service, RYPEN Chair
Lethbridge Mosaic
Doug MacDonald
Youth Service, Youth Protection Coordinator
Calgary Heritage Park
Doug MacDonald
Vulnerable Person Protection Network
Calgary Heritage Park
Assistant/Area Governors
Manon Mitchell
Airdrie, Airdrie@Night, Chestermere, EClub
Calgary Downtown
Graham Drake
Calgary Connect
Calgary Heritage Park
Craig Henderson
Innisfail, Olds, Sylvan Lake
Calgary Downtown
Allan Friesen
Cardston, Fort Macleod, Pincher Creek, Raymond
Lethbridge
Barrie Orich
Lethbridge, Sunrise, UofL Rotaract
Lethbridge
John Fortunka
Calgary East, Calgary West, Millennium
Calgary Fish Creek
Velma Noble
Calgary, Calgary North, Olympic
Calgary Heritage Park
David Leslie
Calgary Centennial, Heritage Park, South, Sarcee
Calgary Downtown
Marlys Reynar
Brooks, Lethbridge East, Lethbridge Mosaic
Lethbridge Sunrise
Harvey Maskowitz
Drumheller, Lacombe, Red Deer, Ponoka, Stettler
Red Deer East
Matt Knox
Calgary Chinook, Fish Creek, MRU & UofC Rotaract
Calgary Heritage Park
Dave Panabaker
Medicine Hat, MedHat Saamis, MedHat Sunrise
Medicine Hat
Raymond Rogers
Lacombe DB, Red Deer East, Urban Spirits, Sunrise,
Red Deer
Karen Greene
Banff, Canmore, Cochrane
Canmore
Paul Tarrant
High River, Okotoks
High River
Dan Kammerer
Kindersley, Swift Current
Medicine Hat